Malofatranská 100-ka 2017


Tento rok nás síce blesky prinútili obísť Veľký Rozsutec, pretek ale nebolo potrebné zrušiť.

Minulý rok som si naordinoval dve 50-ky (Leteckú a Bánovecku), päť stoviek (Lazovú, Malofatranskú, Vychodniarsku, Ponitriansku a Javornícku) a rok som zakončil Vianočným 68 km behom po hrádzi z Komárna do Šale. Keď som potom rok 2016 hodnotil povedal som si že to bolo priveľa. Celý rok bol prakticky len o tom že som sa na nejakej akcii poriadne rozbil a skôr než som sa dostal do normálu bola tu ďalšia akcia a rozbil som sa znovu. Napriek tejto "sebareflexii" som začal rok 2017 veľmi podobne. Leteckú 50ku som síce nestihol a sezónu som začal až aprílovou Lazovku, potom som ale dal dva víkendy po sebe dve 50ky, Bánovecku a Strážovsku. Skôr než sa mi stihli zahojiť otlaky na pätách bol tu Štefánik Trail na ktorom som nohy dorazil úplne. No a čo spraví premotivovany hobby bežec tri týždne po 144 km dlhom "Štefánikovi", keď má päty pokryté ešte len tenučkou novou kožou boľavou aj na dotyk prstom? Kúpi si nové tenisky Salomon (keď mu tie HOKA One-One začali robiť tak príšerné otlaky) rýchlo v nich nabehá zo 60 km (aby ich aspoň trochu rozchodil) a nastúpi na štart ďalšej stovky, Malofatranskej. V mojom prípade sa to už nedá nazvať mladíckou nerozvážnosťou, skôr stareckou demenciou. Ako to teda dopadlo?

Štart bol tento rok bez fujary, bez lietajúceho drona a ešte minútu pred šiestou to vyzeralo že bude aj bez bežcov. Nakoniec bol aj bez štartového výstrelu, zvlhli náboje. Organizátori nás tento rok ušetrili úvodného výbehu k soche Jánošíka a následného strmého zbehu dolu. Dôvod je zrejmý z tohto videa:Hoci sa počasie neskôr umúdrilo a bolo na behanie skutočne veľmi príjemné, rozmočené tenisky už od štartu boli to posledné čo moje nezahojené chodidlá potrebovali. Na hrebeni to ešte ako tak išlo, ale klesania od Malého Kriváňa až do Lipovca boli utrpenie. V Lipovci som si doprial polhodinku kedy som rozmočené chodidlá vystavoval slnečným lúčom. Musím sa poďakovať Marianovi Hlavačkovi ktorý to vzdal už za Stohom a v Lipovci bol už len ako divák. Kým som sa ja na tráve opaľoval priniesol mi pivo a venoval mi aj vlastnú vazelinu. Po tejto terapii sa chodidlá trochu ukľudnili, navyše cez Minčol na Martinské hole to bolo do kopca čo mi vyhovovalo viac. Na kontrolu na Rotunde som prišiel ešte po svetle. Zbeh do Kuneradu má ale definitívne odrovnal a odvtedy ani neviem či má viac trápili rozbité chodidlá alebo boj s mikrospánkami. Zadriemal som dokonca aj v strmom stúpaní do sedla Majbiková, postojačky, s čelom opretým o trekove palice. Zobudil som sa až keď som spadol. Zvyšok trasy bol už len také bezcieľne ospalé motanie sa po lese smerom ku Kľaku ktorý sa ako fatamorgana vôbec nepribližoval. A tak, hoci som bol na Martinských holiach ešte bez čelovky, do cieľa som sa dopotácal až po 27 a pol hodinách. Tu je pár záberov z trasy:


Už pred štartom som sa cítil biedne. Nohy som mal ťažké, v noci som takmer nespal a ten ranný lejak mi hovoril že mám hodiť uterák do ringu a ísť na pivo. Lenže moju sériu jedenástich stoviek mi kazila práve vlaňajšia Malofatranská, na ktorej má na Martinských holiach okrem bleskov a krupobitia zastihlo aj zrušenie preteku čím sa MF100 stala mojou doposiaľ jedinou nedokončenou, hoci bez DNF. Chcelo to reparát.
Názor pred štartom "Citim sa síce mizerne, ale veď keď som dal jedenásť stoviek, dám nejako aj tú dvanástu" je úplná blbosť. Každá stovka si zasluhuje maximálny rešpekt, najmä ak sa jedná o technicky najnáročnejšiu slovenskú stovku s prevýšením 7790m. Aj túto stovku som síce došiel do cieľa, bez DNF a v limite, ale takto to už robiť nemôžem. Behať treba pre pohodu.

No a na záver perfektné videjko z dielne Adama Lisého:
Na začiatku trochu blbli GPS hodinky, ale tu je záznam trasy:Relive 'Malofatranska stovka MF100 2017'

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie:
Hlasov: 2
Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 
Späť na predchádzajúcu stránku

Vytlačiť článok Vytlačiť článok