Aviatik - stránka nielen o lietaní

Ponitrianska 100-ka 2017
Publikované: Sobota, 23.09. 2017 - 18:55:52
Vec: BehMám za sebou moju štvrtú Ponitriansku stovku.

V článku o Malofatranskej 100-ke som písal ako som si tri týždne pred akciou kúpil tenisky Salomon, rýchlo v nich nabehal asi 60 km a nastúpi na štart ďalšej stovky. Niekto by povedal že v ísť na stovku v nerozbehaných teniskách je blbosť, ale ja som dokázal ísť ešte ďalej. Nakoľko mi spomínané Salomony vôbec ale vôbec nesadli, týždeň pred P-100 som si v RunningPro zohnal Hoka One One Stinson ATR 4, v ktorých som stihol akurát takto skočiť na pivo do Chaty pod Inovcom, čo bolo 40km koliesko s 1900m prevýšením:Už druhé obutie Stinsonov bolo priamo na P-100.
Štart P-100 sa podobal na MF-100 - schovávali sme sa pod plachtovým prístreškom, našťastie v porovnaní s Terchovou bol handlovský dážď len také mrholenie.
Krátke videjko Televízie Prievidza


A takto vyzerala v čase štartu meteorologická predpoveď:


Nakoniec to s tým počasím nebolo také zlé. Popŕchalo síce dosť, ale voda a blato k P-100 tak nejako patria a aspoň nebolo horúco. Len škoda že lesné zvážnice boli poriadne rozmočené a rozjazdené od ťažkej lesnej techniky a všetky vyššie kopčeky sa skrývali v oblakoch a viditeľnosť na nich bola nulová. Priebeh bol pre mňa už tradičný - trištvrte trasy v pohode a záver zúfalstvo.
Po štarte som šiel ako obvykle sám. Niekde okolo Jedľových Kostolian sa ku mne pridal Miro Halaj s ktorým sme to potom ťahali spolu vyše 5 hodín. Už od Vtáčnika ma trápil žalúdok a tak som na občerstvovačkách nič nejedol. Ani Miro sa na kontrolách nezdržoval, na rozdiel odo mňa bol ale schopný čas od času si vtlačiť do úst tubu gélu, čo som mu úprimne závidel. Je to biker, jeho žalúdok je na gely a ionťáky zvyknutý. U mňa to nehrozilo, prvý gel vydržal v žalúdku asi minútu, ďalšie som radšej neskúšal. Pri horárni Jedliny som Mira poslal dopredu lebo žalúdok opäť štrajkoval. A tu začalo skutočné trápenie. Najskôr sa mi podarilo nejako sa napojiť na staré značenie asi ešte z 2014 a po Remitáži som bezhlavo pobehoval hore-dolu a hľadal kontrolu s občerstvovačkou.Nabehal som tam zbytočne podľa záznamu z GPS asi 5km, čo sa pri 106km trati môže zdať bezvýznamné ale s hladom a energetickou krízou to veru bola zlá kombinácia. Žibrica mi to pekne spočítala… Hoci som už od Tribča išiel pre nedostatok energie s tepovou frekvenciou len okolo 100-110, srdce mi nejako silno búšilo tak som úplne ubral. Keď človek berie každé ráno Prenessa 4mg a v deň pretekov na to v predštartovej eufórii zabudne, nesmie to preháňať. A tak som sa v závere prepadol z nejakého 43. miesta ktoré som si držal celý deň až na 61. miesto v cieli, s časom 18:03, hoci to ešte na Jedlinách vyzeralo na čas hlboko pod 17 hodín. Nevadí. Bola to moja štvrtá Ponitrianska stovka a doteraz môj najlepší čas na tejto trase, takže som vlastne spokojný.
Kamarát Jožo mal so sebou aj svoj fan-club v podobe rodičov ktorí ho povzbudzovali na všetkých autom dostupných kontrolách. Keď som prišiel do cieľa boli tam a čakali. A tak som si dal sprchu, pivo a nechal som sa ako pán doviezť autom až pred dom. Bol som vo svojej posteli v čase keď ešte okolo 40 finisherov stále bojovalo na trati.
Pár fotiek z akcie, dúfam že sa časom ešte nejaké ďalšie objavia:K4 Vtáčnik, 1346 m.n.m., 24. kilometer:Pohľady charakteristické pre tohtoročnú P100:


Niekde medziVeľkým Poľom a Penhýblom. Prvý maratón za mnou.
K9 Skýcov. Takáto hláška na 62. kilometri mentálne slabšieho jedinca úplne odrovná. Možno aj preto až 9 DNF skončilo práve tu :)


Malý chlapec v žltom minuloročnom usporiadateľskom tričku P-100 mi na K9 vybehol naproti snáď 300 metrov a z diaľky na mňa kričal: "Ujo, tam vpredu je občerstvovačka a tá teta v oranžovom Vás očipuje." Takže teta čipuje uja, ako inak, pomocou Android aplikácie v mobile.


Dobojované…

V cieli na tom boli moje chodidlá takto:


Výsledné časy 167 účastníkov som hodil do grafu a vyzerá to takto:
Záznam trasy:


V roku 2017 som k dnešnému dňu nabehal 1560 km, ktoré na mape Slovenska vyzerajú takto:
Tento článok si môžete prečítať na webe Aviatik - stránka nielen o lietaní
http://aviatik.info

Tento článok nájdete na adrese:
http://aviatik.info/modules.php?name=News&file=article&sid=311